autoryzowany sklep marek

Skatebording – a co to takiego?!

Skatebording – a co to takiego?!

 

Zacznijmy od językowej definicji, skatebording, to z angielska jazda na deskorolce. Ktoś kto uprawia ten sport nazywany jest skaterem, ale co ciekawe w języku ang. skater to osoba jeżdżąca na hulajnodze, rolkach deskorolce czy na BMXie.

 

> Zostań skaterem!<

> Wypróbuj elektryczną hulajnogę lub deskorolkę! <
Skateboirding to również swego rodzaju subkultura. Prze wielu jest on uważany jako sposób na życie. Skatebording wrósł w społeczeństwo na tyle mocno, że niektórzy nie przemieszczają się w żaden inny sposób jak właśnie na deskach czy hulajnogach. Niektórzy traktują skatebording jako sztukę, a jeszcze inny jako jedyny słuszny sport ekstremalny!

 

Skąd to się wzięło w Polsce?

 

Początki swojego panowania w umysłach młodych skatebording wziął w latach 1980-1990. Któż z nas nie ogrywał godzinami w Tony Hawk Pro Skater? Albo kto za młodu nie przychodził do Tesco tylko po to, żeby pooglądać 8 milę z Eminemem na eksponowanym telewizorze i nie czekał na tę najciekawszą scenę, której mama nie pozwoliła oglądać :D No właśnie! Styl hip hopu wdzierał się w tamtych czasach w nasze głowy i brał garściami jeńców niczym chytra baba z Radomia brała swoje 3 cytryny. Warto dodać, że oprócz gier, filmów i muzyki duży wpływ na popularność skatebordingu miały też wizyty sławnych sportowców. Dzięki temu Polska na stałe zagościła na mapie międzynarodowych imprez dla skaterów, zarówno tych ze starego kontynentu jak i tych z USA.


Od 2006 roku, 21 czerwca Światowy Dzień Deskorolki!Califonication?

Jak mogłaby podpowiadać logika, skatebording miał swoje korzenie w surfingu. Początkowo był nazywany „chodnikowym surfingiem”, a jego początki datuje się na lata 40. XX w. w Californi. Była to odpowiedź surferów na brak sprzyjających warunków do „głaszczenia fal”. Grupa Z-Boys z Venice Beach zasłużyła się najbardziej w promocji i rozpowszechnienia tego sportu ponieważ byli prekursorami stylu zwanego „surf style”. Początkowo surferzy jeździli w pustych basenach w okresie suszy. Z czasem zaczęto budować specjalne rampy dla skaterów coś na wzór właśnie tych pustych basenów.

 

A wraz z nowymi i specjalnymi miejscami dla skaterów powstawały coraz to nowe triki i tak np. w około 1977 roku niejaki Alan Ollie Gelfand wykonał tzw. ollie pop lub no hands aerial. Od tamtej pory kreatywność skaterów rozszerzała się jak wszechświat. Wystarczy dodać do tego ciągle rozwijającą się technologię i będziemy mamy wybuchową mieszankę różnorodności trików!

Sebastian